Nemáte kondičku? Vyberte sa k vodopádom.

Autor: Marta Kasmanová | 15.8.2019 o 20:06 | Karma článku: 4,25 | Prečítané:  1708x

Pretože po výdatných dažďoch sú bezpochyby plné vody. Pretekajú a zbesilo penia. Aj tie, ktoré inokedy len smoklia.

Alebo preto, že k väčšine z nich vedie nenáročná, často až vychádzková trasa. Zvládnu ju naozaj takmer všetci. Starí, chorí, unavení aj leniví. I deti.

Možno vás presvedčí upokojujúca sila padajúcej masy vody. Ale na to musíte najskôr pod nejakou zastať. Zahľadieť do nej a počúvať. Ako šumí. Niekedy buráca.

A možno naopak máte vody plné zuby. Lebo ste ju len pred chvíľou odčerpali z pivnice. Zo zatopenej záhrady. Z kurína. Prívalový dážď vás nenadchol? Nespravia to potom ani vodopády. To sa k nim vyberte radšej v lepšom rozpoložení mysle.

Tu je zopár tipov na odpich. Ale je ich oveľa viac. Na Slovensku máme toľko vodopádov, že máte čo objavovať celučičký rok.

Takže topánky na nohy, na plecia batohy a vyrážame!

Lúčanský vodopád (595 m n.m.) 

Obtiažnosť trasy: veľmi ľahká

Východzí bod: obec Lúčky (okres Ružomberok)

Čas dosiahnutia: 10 minút

K Lúčanskému vodopádu dokráčate po pohodlnom asfaltovom chodníku z parkoviska v obci Lúčky len za neuveriteľných 10 minút. Nachádza sa totiž priamo v dedine. Kvôli nezvyčajnému travertínovému podložiu je národnou prírodnou pamiatkou. A práve pre travertín je naozaj výnimočne krásny. Vysoký je okolo 12 metrov a voda nepadá strmo cez skalné bralo, ale kĺže sa hladko po kameňoch v niekoľkých kaskádach.

Hlbocký vodopád (468 m n.m.)

Obtiažnosť trasy: ľahká

Východzí bod: obec Hlboké (okres Bytča)

Čas dosiahnutia: 1 hodina 5 minút 

Hlbocký vodopád v Súľovských vrchoch pripomína otvorené ľudské hrdlo a to z neho robí skutočnú raritu. Nie je veľmi vysoký ani mohutný, ale jeho vzhľad a prístup k nemu tento hendikep vyvažujú.  K vodopádu dôjdete z obce Hlboké po asfaltke a neskôr lesným chodníkom s minimálnym stúpaním za hodinku. Trasa meria len tri kilometre a prevýšenie nie je ani 200 metrov. Takže tam doskáčete aj na jednej nohe. S tou už ale neprekonáte výstup po skale a reťazi hore nad vodopád. Ten je určený hlavne dobrodružným a adrenalínu chtivým povahám. Vodopád zaujal aj filmárov a účinkoval vo viacerých slovenských rozprávkach.

Šútovský vodopád (770 m n.m.)

Obtiažnosť trasy: ľahká

Východzí bod: obec Šútovo (okres Martin)

Čas dosiahnutia: 1 hodina 30 minút

K Šútovskému vodopádu je to z parkoviska v Šútove po modrej turistickej značke zhruba 5 kilometrov po spočiatku širokej ceste, neskôr lesnom chodníku. Napriek zhruba 300 metrovému prevýšeniu je to stále pohodlná vychádzka. Stúpanie pocítite v nohách až v záverečnej etape. S 38 metrami je Šútovský najvyšším vodopádom v Malej Fatre. Môžem potvrdiť, že je naozaj impozantný. Najmä takto po daždi. Alebo na jar.

Kľacký vodopád (990 m n.m.)

Obtiažnosť trasy: ľahká

Východzí bod: parkovisko v obci Vrícko (okres Martin)

Čas dosiahnutia: 1 hodina 20 minút

Kľacký vodopád je úchvatné dielo prírody v lúčanskej Malej Fatre. Keď pri ňom stojíte, neveríte, že má "len" 30 metrov. Najľahšie sa k nemu dostanete z Vrícka. Takmer štvorkilometrová cesta (doslova) stúpa miernym tempom dolinou a až v záverečnej fáze sa začnete poriadne potiť. A uvedomíte si štyristo metrové prevýšenie trasy. K vodopádu sa dostanete aj z iných smerov, napr. z Fačkovského sedla, ale ostatné trasy sú omnoho náročnejšie na kondičku i čas. Samotný vodopád je bez prístupu. Máte sa naň pozerať len z cesty. Terén k nemu je prudký a ťažko schodný.

Roháčsky vodopád (1340 m n.m.)

Obtiažnosť trasy: ľahká

Východzí bod: parkovisko Pod Spálenou (Západné Tatry-Roháče)

Čas dosiahnutia: 1 hodina 30 minút

K Roháčskemu vodopádu vedie široká asfaltová cesta s miernym stúpaním. Ono až také mierne v skutočnosti nie je, je to slušných 300 m do výšky, ale rozložené postupne na tri kilometre sa na pohodlnej ceste tvári naozaj nenápadne. Z parkoviska pod Spálenou vyrazte po zelenej, za Šindľovcom to strihnite na červenú a na Adamculi odbočte na modrú turistickú značku. Hukot vodopádu začujete z diaľky. Na mieste ho už musíte poriadne prekrikovať. Niet divu. Roháčsky vodopád patrí k najvýdatnejším vodopádom na Slovensku. Je to najmohutnejší vodopád, aký som u nás videla. Rúti sa do hĺbky 23 metrov. Fotka v blízkosti vodopádu znamená, že budete okamžite premočení do nitky.

Ďalšie tipy na úchvatné vodopády nájdete na mojej stránke .

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Už ste čítali?